#2. Błędna wycena nieruchomości
Przyjęcie nieodpowiedniej ceny ofertowej nieruchomości jest jednym z najczęściej popełnianych błędów przez niedoświadczonych pośredników i osoby próbujące samodzielnie sprzedać swoją nieruchomość. Odpowiednia cena ofertowa jest pochodną czterech czynników: sytuacji na rynku, popytu, stanu technicznego nieruchomości oraz jej lokalizacji. Przy określaniu ceny ofertowej, należy wziąć pod uwagę każdy z nich.
Skutki
Za wysoka cena już na starcie znacznie ograniczy krąg potencjalnych nabywców oraz sprawi, że podobne nieruchomości wystawione na sprzedaż zyskają na atrakcyjności kosztem naszej oferty. W efekcie, dokonanie transakcji będzie niemożliwe lub w najlepszym wypadku, proces sprzedaży będzie trwał znacznie dłużej, co w przypadku spadających cen na rynku, może oznaczać brak możliwości uzyskania pierwotnie zakładanej ceny i wymierne straty finansowe dla sprzedającego. W przypadku przyjęcia za niskiej ceny ofertowej, sprzedaż przeważnie następuje stosunkowo szybko, jednak sprzedający niepotrzebnie traci część swojego zysku.
Rozwiązanie
Umiejętność precyzyjnego określenia optymalnej ceny ofertowej posiadają jedynie osoby pracujące na co dzień na danym rynku. Aktywni pośrednicy z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem robią to wręcz intuicyjnie.
Warto zwrócić się o wsparcie do doświadczonego pośrednika pracującego na obszarze, na którym leży nasza nieruchomość. Przyjęcie przez niego właściwej strategii sprzedaży nieruchomości umożliwi nie tylko znacznie szybszą sprzedaż, ale również pozwoli uzyskać cenę wyższą nawet do kilkunastu procent, co w pełni zrekompensuje konieczność zapłaty prowizji.