Quantcast
Channel: Północ Nieruchomości
Viewing all articles
Browse latest Browse all 211

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

$
0
0

Stało się, właśnie podjąłeś decyzję o sprzedaży swojego mieszkania. Zastanawiasz się, od czego zacząć. Najpierw wchodzisz na jeden z popularnych portali internetowych, sprawdzasz za jaką kwotę mógłbyś je sprzedać. Na portalu jest wiele ogłoszeń podobnych nieruchomości, no ale Twoje mieszkanie jest przecież ładniejsze/lepiej urządzone/ jaśniejsze/ z balkonem/z lepszym widokiem itd.

Zakładasz, że nie będziesz mieć problemów ze sprzedażą. Cieszysz się, bo może uda ci się nawet zyskać więcej niż się spodziewałeś. Już planujesz na co wydasz uzyskaną ze sprzedaży okrągłą sumkę. Robisz zdjęcia mieszkania, „wrzucasz” na jeden z portali internetowych, ustalasz cenę (niech będzie wyższa, żeby „było z czego schodzić”) i czekasz.

Chwilę później zaczyna dzwonić telefon. To agent nieruchomości. Twierdzi, że ma klienta na Twoje mieszkanie. No ale Ty przecież sam potrafisz je sobie sprzedać. Nie potrzebujesz „krwiopijców”, którzy „nic nie robią i tylko pobierają kosmiczne prowizje”. Grzecznie odmawiasz współpracy i czekasz dalej. Mijają 2 miesiące i nic się nie dzieje. Nikt, poza kilkoma pośrednikami, nie wykazał większego zainteresowania twoim mieszkaniem. Obniżasz cenę, ale zainteresowanie nie wzrasta. Twoja frustracja rośnie. Po kolejnych 2 miesiącach znowu obniżasz cenę. Dodajesz ogłoszenie do kilku innych portali.

W końcu zgłasza się klient, który na wstępie informuje cię, że „coś z tym mieszkaniem musi być nie tak”, skoro tyle już się sprzedaje i jeszcze się nie sprzedało. Proponuje cenę o 30% niższą od tej, którą zakładałeś. No ale w końcu jest ktoś, kto cokolwiek proponuje. Zgadzasz się. Po kilku miesiącach nerwów i frustracji, sprzedajesz swoje mieszkanie. Oddychasz z ulgą, bo wreszcie „masz to z głowy”. Straciłeś kupę zdrowia, czasu i pieniędzy. Na szczęście to już koniec.

Czy można było zrobić to inaczej? Tak, można było. Mogłeś pójść do dobrej agencji nieruchomości i zlecić sprzedaż profesjonaliście. Pośrednik rzetelnie wyceniłby Twoje mieszkanie, zrobił profesjonalne zdjęcia, stworzył plan sprzedaży nieruchomości. Zająłby się też dodaniem ogłoszenia na kilkanaście portali, a następnie co kilka dni aktualizował je po to, żeby nie zaginęło w gąszczu podobnych ogłoszeń.

Załóżmy jednak, że nie chciałeś płacić komuś za pomoc przy sprzedaży. Nawet w takim przypadku mogłeś zrobić kilka rzeczy, które pozwoliłyby ci zwiększyć szanse na szybką transakcję i większe pieniądze.

Jak więc przygotować mieszkanie do sprzedaży? Co zrobić, by sprzedać szybko i za satysfakcjonującą kwotę pieniędzy?

Dobrze wyceń swoją nieruchomość

Właściwa wycena mieszkania ma ogromne znaczenie. Zbyt wygórowana cena z pewnością zniechęci wiele osób do sprawdzenia szczegółów oferty, z kolei zbyt niska może wzbudzić uzasadnione podejrzenia. Sprawdź ceny podobnych nieruchomości na portalach internetowych. Poproś dobrego znajomego, by spojrzał na twoje mieszkanie okiem potencjalnego kupca. Niech powie ci, jakie są jego wady i zalety. Właściciele często mają tendencję do zawyżania ceny swojego mieszkania. Nie myślą o nim, jak o towarze. Często sprzedają sentyment do miejsca, z którym są związani od dziecka. Efekt zazwyczaj jest taki, że cena ofertowa jest o wiele za wysoka.

Posprzątaj

Może wydawać się to oczywiste, ale bardzo często wcale nie jest. Przed wizytą potencjalnych kupców (ale także przed zrobieniem zdjęć nieruchomości) po prostu posprzątaj. Pamiętaj, że nie wystarczy tylko odkurzyć dywanu i umyć zalegających w zlewie naczyń. Zadbaj o to, by armatura w łazience była doczyszczona, a zlew kuchenny pachniał świeżością. Kupujący nie powinien też zobaczyć porozrzucanych ubrań, suszarki z praniem czy też wszechobecnych w każdym zakamarku mieszkania dziecięcych zabawek.

Usuń rzeczy osobiste

Kupujący wchodząc do mieszkania chce wyobrazić sobie siebie w danym wnętrzu. Twoje osobiste przedmioty mogą mu w tym przeszkodzić. Przed wizytą potencjalnego kupca oraz przed robieniem zdjęć, schowaj więc pamiątki rodzinne, fotografie. Ułatwi to nabywcy utożsamienie się z Twoim mieszkaniem, a nie z Tobą.

Zainwestuj w naprawy

Napraw cieknący kran, wkręć żarówki, dokręć urwane drzwiczki w szafce. Bądź pewny, że drobne usterki nie ujdą uwadze kupującego. Dobrze przygotowane do sprzedaży mieszkanie powinno też przede wszystkim zostać odświeżone. Nie musisz od razu kupować nowych mebli i kuć płytek w łazience, ale możesz je gruntownie odczyścić, nabłyszczyć, wymienić silikon przy wannie i umywalce. Dobrym pomysłem jest też odświeżenie koloru na ścianach. Największym zainteresowaniem kupujących cieszą się mieszkania o stonowanej kolorystyce – beże, szarości. Unikaj zdecydowanych barw. Czerwień i fiolet na ścianach, choćby nawet były największym krzykiem mody, u większości kupców wzbudzą raczej niechęć niż zachwyt.

Pozbądź się nadmiaru rzeczy

Duża ilość mebli i bibelotów sprawia, ze mieszkanie wydaje się mniejsze niż jest w rzeczywistości. Sprzedając mieszkanie, ogranicz liczbę mebli do minimum. Dzięki temu sprawisz, że mieszkanie będzie mniej przytłaczające, stanie się bardziej przestronne, a tym samym bardziej zachęcające do zakupu.

Zadbaj o dekorację wnętrza

Wystrój mieszkania musi być nie tylko pozbawiony osobistych akcentów, ale także stonowany i stylistycznie neutralny tak, aby mógł spodobać się jak najszerszemu gronu osób. Zamień więc fioletową narzutę na łóżku na kremową lub szarą, przykryj wielobarwną sofę z lat 90-tych beżowym pledem, pozbądź się zielonych dywaników z łazienki, nawet jeśli uważasz, że są eleganckie i wyjątkowo pasują do niebieskiej deski sedesowej. Zbytnia indywidualizacja i ekscentryczność ogranicza krąg potencjalnych nabywców.

Zrób dobre zdjęcia mieszkania

Profesjonalne fotografie są podstawą współczesnego marketingu nieruchomości. Co więc masz zrobić, jeśli nie jesteś fotografem i w dodatku brak ci fachowego sprzętu? Czy jedynym wyjściem jest zatrudnienie specjalisty? Niekoniecznie. Nawet jeżeli jesteś tylko „normalnym” użytkownikiem aparatu, możesz przyswoić kilka prostych zasad, które pomogą Ci zrobić zdjęcia nieruchomości tak, aby zainteresowały potencjalnych klientów. Robienie dobrych zdjęć nie jest kwestią drogiego sprzętu. Ważne, abyś pamiętał o kilku trikach, które sprawią, że twoje mieszkanie wyróżni się na tle innych nieruchomości.

  • Porządek – zanim zaczniesz robić zdjęcia, uporządkuj przestrzeń. Schowaj przedmioty codziennego użytku, naczynia, garnki, torebkę, kluczyki od samochodu, torbę od laptopa, zdjęcia oraz rodzinne pamiątki. Robiąc fotografie łazienki, wsadź do szafki kosmetyki, suszarkę, różnokolorowe ręczniki. W kuchni pościągaj z blatów wszystkie zbędne rzeczy – suszarkę do naczyń, kubeczki, środki czystości. Trzymaj się zasady, że im mniej, tym lepiej.
  • Detale – zadbaj o szczegóły na zdjęciu. Mogą to być świeże kwiaty w wazonie, świece, estetycznie zastawiony stół, zapalona lampka na komodzie, świeże owoce w koszyku.
  • Dobre oświetlenie – odgrywa jedną z ważniejszych ról w fotografii. Duża ilość światła sprawi, że wnętrze będzie wydawać się bardziej przytulne. Zrób zdjęcia, gdy za oknem jest jasno (najlepiej rano lub popołudniu). Nigdy nie rób zdjęć wieczorem i w nocy. Zamiast okien mamy wtedy duże, ciemne powierzchnie, które zmniejszają optycznie pomieszczenia i sprawiają, że nawet ładne, jasne przestrzenie prezentują się nieciekawie. Zapal wszystkie lampy w pomieszczeniach, poeksperymentuj ze świeczkami.
  • Kompozycja – zastanów się, jak sfotografować każde pomieszczenie. Rób zdjęcia na wprost, zachowując proste, pionowe ściany. Unikaj zdjęć z „lotu ptaka”. Nie fotografuj pojedynczych mebli, chyba że są wyjątkowe i chcesz je dodatkowo wyeksponować. Małe pomieszczenia fotografuj stojąc w narożniku, będą wydawały się większe niż są w rzeczywistości. Staraj się robić zdjęcia tak, by pokazać przynajmniej 3 płaszczyzny (np. 2 ściany i podłogę). Raczej unikaj zdjęć robionych w pionie.

Przygotuj się do prezentacji swojego mieszkania

  • Przed wizytą potencjalnego kupca posprzątaj mieszkanie „na błysk”. Nic bardziej nie odstraszy niż brudne naczynia w zlewie, ubłocona podłoga czy kurz na parapetach.
  • Wybierz taki dzień tygodnia, w którym w mieszkaniu będzie jak najmniej osób. Przy zbyt dużej ilości osób, kupujący mogą poczuć się jak intruzi. Będą mieć opory, by dokładnie obejrzeć nieruchomość, a przy prezentacji nieruchomości pośpiech nie jest wskazany.
  • Wywietrz mieszkanie, zadbaj o miły, przyjemny zapach. Najbardziej pozytywne skojarzenia budzą cynamon, wanilia, pomarańcze. Jeśli akurat nimi nie dysponujesz, użyj zwykłego odświeżacza powietrza. Pamiętaj, ze zapachy są przez nas odbierane niezależnie od naszej woli. Jeśli są odpowiednio dobrane, mogą wpływać nawet na decyzje zakupowe.
  • Zadbaj o oświetlenie. Warto umówić się na prezentację nieruchomości, gdy na zewnątrz jest jasno. Najczęściej jednak ludzie oglądają mieszkania po pracy, często w godzinach popołudniowo-wieczornych. Pamiętaj, by w takiej sytuacji zapalić w mieszkaniu wszystkie lampy, możesz też zapalić świece. Dobrze oświetlone mieszkanie wydaje się większe.
  • Wyprowadź zwierzęta na spacer. Pamiętaj, że nie każdy jest zwolennikiem trzymania zwierząt w mieszkaniu. Psy i koty mają swój charakterystyczny zapach, gubią sierść, hałasują. Niektórym może to przeszkadzać. Dlatego zdecydowanie lepiej jest pokazywać mieszkanie bez obecności czworonogów.

Podczas prezentacji

Zadbaj o miłą atmosferę. Oprowadź kupującego po mieszkaniu, pokaż atuty nieruchomości, ale nie wychwalaj jej zbytnio. Nie mów też o negatywach. To co dla ciebie jest minusem, niekoniecznie musi nim być w oczach potencjalnego kupca. Staraj się nie mówić cały czas, spytaj, co interesuje osobę oglądającą, pozwól też jej dojść do słowa. Bądź miły, ale nie narzucaj się zbytnio. Nie „sprzedawaj na siłę” swojego mieszkania, gdyż może to przynieść odwrotny skutek.

Jeśli mieszkanie spodoba się i oglądający powie ci, że jest zainteresowany zakupem, postaraj się ustalić od razu konkretne terminy, kwoty i inne szczegóły. Jeśli kupujący nie będzie chciał na tym etapie przejść do konkretów, miej na uwadze, że jego entuzjazm może za chwilę opaść i mimo zapewnień, „że na 100% rezerwuje i kupi”, do transakcji nie dojdzie.


Olga Cieślakowska
Manager ds. rozwoju sieci i marketingu
PÓŁNOC Nieruchomości Sp. z.o.o.

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 211

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra